تاثیر نوشابه بر کوتاهی قد

نوشابه به طور خاص مانع جذب کلسیم می‌شود و از این طریق می‌تواند باعث کاهش رشد قد یا کوتاه قدی شود .

افزایش قد نوشابه

افزایش قد نوشابه

بر اساس مطالعه‌ای که بر روی ۲۵۰۰ نفر در سنین میان سالی، توسط ۶۰ نفر محقق از دانشگاه تافت امریکا انجام پذیرفت، ارتباط کاهش دانسیته استخوانی با نوشیدن نوشابه در سه نقطه از استخوان ران در خانمها کاملاً مشخص گردید.این دسته از افراد حداقل به طور متوسط ۵ بار در هفته نوشابه مصرف نموده بودند که حداقل ۴ نوبت آن نوشابه‌های گازدار (حاوی کربنات) بوده است و همچنین شدت پوکی استخوان در زنانی که یائسه بودند بیشتر بود.

البته علت دقیق ارتباط مصرف نوشابه‌های گازدار و کافئینه با کاهش دانسیته استخوانی (پوکی استخوانی) مشخص نیست ولی دلایل متعددی را در خصوص این ارتباط ذکر نموده‌اند که عبارتند از:

کسانیکه عادت به مصرف نوشابه‌های گازدار دارند، شاید کمتر از دیگر نوشیدنی‌ها مانند شیر که حاوی ویتامین D و کلسیم است استفاده می‌نمایند.

کوتاهی قد

وجود کافئین در نوشابه‌ها ارتباط مستقیم با پوکی استخوان‌ها دارد و به علت وجود اسید فسفریک در نوشابه‌ها، یک عدم تعادل بین اسید فسفریک و کلسیم موجود در بدن به وجود می‌آید. در واقع اسید فسفریک با کلسیم موجود در غذا خنثی می‌گردد و اگر کلسیم دریافتی کاهش داشته باشد بدن برای خنثی کردن اسید فسفریک برداشت کلسیم را از استخوانها آغاز می‌نماید.برای مثال در شیر نیز فسفات وجود دارد ولی کلسیم و ویتامین D موجود در شیر مانع تاثیر بد فسفات‌ها می‌گردد.

نهایتاً کاهش دانسیته استخوانی سبب مستعد شدن افراد برای شکستگی استخوانها می‌گردد و نکته‌ای را که باید همیشه رعایت نمود حفظ تعادل در مصرف نوشابه‌هاست. اگر شما واقعا نوشابه را دوست دارید لازم نیست از برنامه غذایی خود کاملا حذف کنید می‌توانید مصرف آنرا محدود نموده و به یک یا دو بار در هفته کاهش دهید و به اندازه کافی کلسیم و ویتامینD دریافت نمایید.

میزان دریافت ویتامینD  بر اساس سنین مختلف، متفاوت است و باید با پزشک خود در خصوص آن مشاوره نمود ولی دریافت کلسیم روزانه به همراه غذا باید حداقل ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم باشد و اگر از این میزان کمتر باشد باید از مکمل ها (قرصهای کلسیم) استفاده نمود.علاوه بر دریافت کافی کلسیم و مواد معدنی، انجام ورزش‌های روزانه، حداقل نیم ساعت در روز برای بزرگسالان و یک ساعت در روز برای بچه‌ها جهت جلوگیری از پوکی استخوان توصیه می گردد.

تاثیر نوشابه بر کوتاهی قد
۱ (۲۰%) ۱ vote

ارسال دیدگاه