تصلب شرایین ، سفتی رگ ها یا آترواسکلروزیس

سختی رگ ها ، نام یک بیماری در رگ ها و نوعی آرتریواسکلروزیس است که با رسوب لیپید و کلسترول کم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ مشخص می گردد. نتیجه این فرایند تشکیل پلاک های فیبری – چربی (آتروما) بوده که با افزایش سن رفته رفته ازدیاد می یابد و موجب تنگی رگ (استنوزیس) و یا دیگر عواقب می گردد.

تصلب شرایین یکی از دلایل عمده مرگ و میر در بزرگسالان در جوامع پیشرفته و نیز کشورهای با میزان بالای استرس است ، بطوریکه برای ایران به تنهایی سالانه حدود سیصد هزار مرگ قلبی مرتبط در بر دارد. تصلب شرایین که علت اصلی بروز بیماری های ایسکمی دهنده رگ های قالب و مغز به شمار می رود. با توجه به آن که هیپر کلسترولمی ، دیابت ، کشیدن سیگار ، چاقی ، پرفشاری خون و زندگی بی تحرک و نشسته از عوامل خطرساز در بروز این ضایعات شناخته شده اند تا ۱۰ سال قبل تصور می شد که با کنترل این عامل به ویژه هیپرکلسترولمی و پرفشاری خون ، بتوان تا آخر قرن بیستم ابتلا به بیماری های کرونری را محدود ساخت. اما به نظر می رسد وجود عوامل دیگری موجب شکست در این امر شده است.

افزایش کلسترول – تصلب شرایین – سفت شدن رگ ها

کلسترول مفید HDL (نیاز عمومی بدن ۳۰۰ میلی گرم است)

کلسترول مضر LDL

بدن یک انسان طبیعی روزی یک کیلوگرم کلسترول می سازد که در زمستان افزایش می یابد و در تابستان کاهش می یابد – کاهش دادن بیش از حد کلسترول باعث بیماری پارکینسون (لقوه) می شود.

خواص کلسترول (چربی ذخیره در بافت ها) : ساخت هورمون ها و نمک های صفراوی – ساخت میلین و غشا سلولی – ضروری هنگام استرس و HDL (کلسترول مفید) با انتقال کلسترول مضر خون به کبد باعث دفع آن از بدن ما می شود.

علل افزایش کلسترول LDL

بعضی خوراکی ها (درمضرات ذکر شده) – اختلال کبد و عدم متابولیسم – چربی ها – افزایش هموسیستئین خون ( به علت کاهش ویتامین های B9 , B12 , B6 است ) دیابت – کم کاری تیروئید – چاقی – پرفشاری خون – استرس – فعالیت کم – بیماری های مزمن عفونی

علائم افزایش کلسترول خون

احساس درد در ناحیه شقیقه – درد بازوی چپ – درد پهلو با سنگینی زانو ها و دست ها – وزوز گوش – سرگیجه – لکه های سیاه ناخن – پرفشاری خون – خستگی – تپش قلب – تنگی نفس

مقدار LDL بیش از ۱۳۰ خطرناک است.

 

درمان تصلب شرایین ( سفتی رگ ها)

استفاده از حمام اسلامی و داغ و طولانی با نوره کشی ، کیسه کشی و دلاکی و …

امام رضا (ع) : فایده حمام آن است که به اعتدال می انجامد ، پی و رگ ها را نرم میکند . اندام های بزرگ را تقویت میکند و مواد زاید و عفونت ها را نیز ذوب میکند.

شیر شتر بهترین درمان بیماری کلسترول خون بالا و سختی رگ ها است

خوردن یک قاشق غذاخوری آب پیاز مخلوط با یک قاشق غذاخوری عسل

در هر نوبت از روز (بعد از نهار و شام) برای تحلیل چربی های سخت شده ، در دیواره ی سرخرگ های مغزی و درمان سختی دیواره ی (تصلب شرایین) و جلوگیری از سکته مغزی موثر است.

آب سبزی ها و میوه ها

سی تا شصت گرم ریشه ی شب بوی خشک را در یک لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوی آن را یک ساعت بگذارید بماند خیس بخورد. بعد آن را روی آتش بگذارید تا یک یا دو دقیقه بجوشد. آن را از روی آتش بردارید و بگذارید خنک شود صاف کنید ، با عسل شیرین سازید و بعد از هر غذا یک فنجان از آن را بنوشید تا تصلب شرایین شما برطرف گردد.

ریشه رازیانه

به دلیل دارا بودن کومارین ، رقیق کننده خون و ضد تصلب شرائین و انسداد رگها است.کرفس خام یا بخار پز نیز مفید است.

 

درمان سفتی رگ ها

درمان سفتی رگ ها

 

تصلب شرایین ، سفتی رگ ها یا آترواسکلروزیس
امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه