درمان آرتروز و درد مفاصل

برای درمان آرتروز در طب اسلامی و سنتی درمان های خوبی مطرح شده است که در زیر بعضی از آنها را ذکر می کنیم

۱- داروی مرکب ۱ مفاصل

در روایت آمده است :

به اندازه یک رطل (چهارصد و هجده گرم ) فلوس برداشته و تمیز کنید (هسته را جدا کرده ) سپس آسیاب کنید و یک رطل آب روی آن بریزید و یک شبانه روز بگذارید، آنگاه صاف کنید و باقی مانده را دور بریزید ، پس از صاف کردن در آب آن یک رطل عسل و دو رطل آب به ، و چهل مثقال (صد و نود گرم) روغن گل سرخ بریزید و حدود یک ماه بگذارید بماند . سپس روی آتش ملایم قرار دهید تا قوام پبدا کند و غلیظ شود. پس از آن قابلمه را از روی آتش برداشته و بگذارید سرد شود. هنگامی که سرد شد فلفل سیاه ، دار فلفل (فلفل دراز) ، پوست درخت میخک ، هل سبز ، زنجبیل ، دارچین و جوز بویا را هر کدام به میزان سه مثقال خالص آسیاب و الک شده به آن اضافه کنید. و در کوزه ای سبز قرار دهید. دارو باید هنگام ناشتا یک مرتبه به مقدار درو مثقال مصرف شود. این ترکیب دارویی معده را گرم و غذا را هضم می کند و درد و التهاب را از کل مفاصل خارج می نماید ، به اذن خداوند متعال.

می توانید این دارو را از نمایندگی های آیت الله تبریزیان تهیه کنید.

این دارو برای درد مفاصل بهترین و برای ساییدگی و آرتروز نیز مفید است. نکته دیگر اینکه این دارو بعد از ساخته شدن قابل مصرف است و هرچه بگذرد بهتر است.

در روز مصرف این دارو از خوردن ماهی ، سرکه ، و سبزیجات پرهیز شود.

 

۲- داروی مرکب چهار

در روایت آمده است : این دارو عجیب است ، زیرا کلیه ها را گرم و همبستری را زیاد می کند.سردی کل مفاصل را از بین می برد و برای درد پهلو و شکم مفید است ، همچنین نفخ شکم و ورم و درد مفاصل را از نیز از بین می برد.

این دارو برای کم کاری کلیه مفید است و تقویت کننده نیروی جنسی نیز مفید است.

 

۳- داروی شیطرج

در توحید مفضل از امام صادق (ع) :

به این گیاهان فکر کن که هر کدام در برخی بیماری ها چه خصوصیاتی دارد. شیطرج وارد مفصل شده و مواد زائد لزج را خارج می کند.

این گیاه برای درمان درد زانو و مفاصل به ویژه نقرس بسیار موثر است، زیرا در این بیماری مواد زائد به مفاصل وارد می شود تا جایی که شخص قادر به خم کردن مفصل نیست. گیاه شیطرج به شکل تکه های چوب است و از هندوستان می آید ، متاسفانه اخیرا این گیاه کم یاب شده است و گاهی نمونه تقلبی آن عرضه می گردد. یک نشانه خوب برای تشخیص شیطرج این است که اگر آن را آسیاب کنند به شکل الیاف (پشمک) در می آیدو به راحتی آسیاب نمی شود.

 

۴- انجیر

۵- حجامت چهار مهره انتهای ستون فقرات (ساکرال) و حجامت کعبین (محل مسح روی پا در وضو)

۶- پرهیز از خوردن سردیجات به خصوص ماهی و ماست و آب یخ

 

درمان آرتروز و درد مفاصل
امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه