درمان آروغ زیاد و بدبو

آروغ زدن عبارت از بیرون دادن گاز موجود در دستگاه گوارشی ار راه دهان است. آروغ معمولا با صدا و بو همراه است. آروغ معمولا با صدا و بو همراه است.علت آروغ زدن در بیشتر موارد به سبب ورود هوا به همراه غذا یا نوشیدنی به معده است. یکی از علت های بلع هوا عصبی شدن است.برخی به هنگام عصبی شدن هوا را بلع می کنند تا گلوی خشک شده خود را نرم کنند.

برای رفع عصبانیت می توان از روش های دیگری مانند پیاده روی استفاده نمود.نوشابه گازدار به علت داشتن هوای فشرده می تواند موجب آروغ زدن شود.هنگام جویدن آدامس نیز به خاطر تشکیل بزاق بیشتر و بلع بزاق هوا وارد معده می شود.نوشیدن مایعات با نی امکان خوردن هوا را زیاد می کند . بهتر است به جای نی از لیوان و فنجان استفاده نمود.

اسید معده در صورت زیاد بودن باعث زخم معده می شود و اگر کم باشد باعث کندی هضم غذا و آروغ زدن می شود. برای این کار می توان اسید معده را آزمایش نمود. با انجام آزمایش هایدلبرگ می توان اسید معده را اندازه گیری کرد. در صورت کمبود اسید معده می توان با تجویز پزشک از قرص اسید کلریدریک استفاده نمود.

 

درمان آروغ زدن در طب سنتی و اسلامی

  • خوب جویدن غذا از درمان های آروغ زدن است. از مصرف آب و مایعات در بین غذا پرهیز شود. شروع و پایان غذا با کمی نمک دریا
  • آروغ از علائم سردی معده است و درمان آن مصرف شربت عسل با زنجبیل و پرهیز از خوردن غذاهای خام و پخته باهم است.

حوک (ریحان کوهی)

امام صادق (ع) :  حوک سبزی پیاهمبران است : هضم کننده است ، گرفتگی های عروق و مجاری را می گشاید ، آروغ را خوش بو می کند ، دهان را بوی خوش می بخشد ، غذا را دوست داشتنی می سازد ، دردد و بیماری را از درون بدن بیرون می کشد و امان انسان از جزام است و درمان همه بیماری هاست.

 

  • یک قاشق بارهنگ را ۱۵ دقیقه در یک لیوان عرق نعنا جوشانیده و یک قاشق عسل بزنید ۲ تا ۴ روز هر روز یک استکان با عسل ناشتا و اسپند شبانه ۱۴ تا ۲۱ روز مصرف شود.

 

آروغ و درمان

آروغ و درمان

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه