درمان استفراغ و تهوع در طب سنتی و اسلامی

استفراغ یا هراش خروج با فشار محتویات درون معده جانداران از راه دهان و گاه از راه بینی به بیرون است. این محتویات می تواند غذای خورده شده و یا دیگر مواد درون دستگاه گوارش مانند زردآب صفرا باشد.

هراش یا استفراغ ممکن است به دلیل نوع ماده بلعیده شده (مثلا غذای فاسد) و یا واکنش مغز به علت وجود تومور ، حاملگی ، استرس های عصبی و غیره باشد. به حالتی که پیش از استفراغ (هراش) در بیمار ایجاد می شود تهوع (بالا آوردن) می گویند. اگر استفراغ ادامه داشته باشد برای جلوگیری از پیامدهایی همچون دهیدراسیون از دست دادن آب بدن باید درمان گردد.

استفراغ یا قی کردن

برگشت غذت که غذای هضم شده از راه مری به دهان بر میگردد اما بدون فشار است و منجر به جهیدن به بیرون نمی شود تفاوت دارد. تهوع و استفراغ یک واکنش محافظتی در پاسخ به علل متعددی هستند این علل شامل طیف وسیعی از اختلالات مانند شرایط کاملا خوش خیم تا شرایط اورژانسی است. تهوع و استفراغ هر کدام می توانند به طور مستقل رخ دهند اما معمولا با یکدیگر مرتبطند. معمولا تهوع منجر به ایجاد استفراغ می شوذ. تهوع با رنگ پریدگی ، تعریق و احساس گر گرفتگی همراه است. استفراغ تخلیه ی همراه با فشار محتویات معده از دهان است. اوغ زدن انقباضات مکرر عضلات دیافراگم و دیواره ی شکم است که اغلب منجر به استفراغ می شود یا با استفراغ همراه است.

استفراغ دو علت دارد یکی مرکزی و دیگری رفلکسی

علت استفراغ مرکزی :

داروهای کموتراپی و نارکوتیک ها ، عفونت های حاد خصوصا در بچه ها ، علل متابولیک مانند حاملگی ، اورمی ، DKA  ، هایپر کلسمی

 

علت استفراغ رفلکسی :

التهاب و تحریک ، GI آپاندیسیت ، کوله سیستیت ، پانکراتیت ، گاستریت حاد یا پریتونئت ها ، گاستروانتریت های ویروسی یا باکتریایی ، مواد استفراغ آور مثل ایپکاک زخم گوارشی (بلافاصله بعد از خوردن غذا) ، انسداد روده بزرگ یا کوچک ، علل عصبی ، افزایش فشار داخل مغز ، لابیرنتینت گوش داخلی ، آسیب سر ، میگرن …

 

درمان تهوع و استفراغ در طب اسلامی

خوردن خرما

خوردن به

مرکب ۱ طب اسلامی (تبریزیان)

اُشنه ( به خصوص برای تهوع ویار خانم ها )

داروی صفرا بر طب اسلامی در صورتی که علت غلبه صفرا باشد

 

درمان تهوع و استفراغ در طب سنتی

  • اگر اسهال و استفراغ با هم است ، رب انار همراه با مقداری سماق و زیره برای بیماری هیضه مفید است.
  • یک چهارم قاشق چای خوری پودر زنجبیل را با یک لیوان شربت عسل جرعه جرعه نوشیده شود خنک بودن این شربت موجوب می شود که حالت تهوع زودتر برطرف شود. مصرف عر زنیان و نعنا و شربت آبلیموی تازه مفید است.
  • زیره سیاه را نیم کوب کرده و با سماق کوبیده شده و با آب سرد مخلوط کرده و میل کنید.
  • وقتی برنج را می جوشانید و می خواهید آن را آبکش کنید ، آن آب را نگه داشته و مصرف کنید که برای درمان تهوع و استفراغ مفید است.
  • دم نوش زنجبیل به همراه کمی آب لیمو تازه برای تهوع و بیماری های معده مفید است.
  • مصرف یک قاشق آبغوره طبیعی قبل از غذا
  • شوید برای رفع استفراغ و رفع سکسکه مخصوصا در افرادی که چربی خون بالا دارند.

درمان با طب فشاری

درمان استفراغ و تهوع 2

درمان استفراغ و تهوع ۲

 

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه