درمان اسهال در طب سنتی و طب اسلامی

اسهال عبارت است از افزایش در تعداد دفعات دفع مدفوع یا کاهش قوام مدفوع (بیشتر آبکی شدن مدفوع ). اگر چه تغییرات در تعداد دفعات دفع مدفوع و آبکی شدن مدفوع از یکدیگر متفاوت و به هم وابسته نیستند ولی اغلب اوقات این دو  با هم هستند.

اسهال بایستی از ۴ وضعیتی دیگری که با آن اشتباه می شود افتراق داده شود. اگر چه این وضعیت ها همراهی با اسهال می کنند ولی اغلب دارای علل متفاوت و درمان های متفاوتی از اسهال هستند. این وضعیتها :

۱- بی اختیاری مدفوع ، که شامل عدم توانایی از خود نگه داشتن از اجابت مزاج تا زمان مناسب است ، به عنوان مثال تا زمانی که فردی به توالت برسد.

۲- نیاز شدید مقعدی که به صورت یک نیاز شدید دفع خود را بروز داده و آنجنان قوی است که اگر یک توالت فورا در دسترس نباشد بی اختیار می شود.

۳- تخلیه غیر کامل داشتن احساس اجابت مزاج بلافاصله بعد از یک دفع به طوری که در دفعه دوم مشکل در دفع بیشتر مدفوع دارند.

۴- احساس مدفوع بلافاصله بعد از خوردن غذا

اسهال را می میتوان تعریف کرد اگر تعداد دفعات دفع بیش از ۵ بار در روز باشد.

 

علل شایع اسهال حاد

شایعترین علل اسهال حاد عفونت های ویروسی ، باکتریایی و پارازیتی است. باکتری ها همچنین می توانند موجب مسمومیت غذایی حاد شوند. سومین علت مهم اسهال حاد داروها هستند.

 

عوارض اسهال

کاهش آب بدن زمانی اتفاقمی افتد که مقدار زیادی آب و مواد معدنی از بدن به علت اسهال ، همراه یا بدون استفراغ دفع شوند. کاهش آب بدن در بین بیماران بالغ با اسهال حاد که مقدار زیادی مدفوع دارند شایع است ، به خصوص زمانی که دریافت مایعات به علت بیحالی کاهش یافته و یا همراه با استفراغ و حالت تهوع است. کاهش فشار ، غش کردن ، کاهش حجم ادرار ، ضعف شدید .

 

درمان اسهال در طب سنتی و اسلامی

درمان اسهال در طب سنتی و اسلامی

 

درمان اسهال و درد شکم در طب اسلامی و طب سنتی

تنقیه کردن

پیامبر خدا(ص) :بهترین درمانی که به کار می گیرید ، نتقیه کردن است ، شکم را بزرگ می کند درد درون را می شوید و بدن را قوی میکند.

 

عسل

عسل درمان بیماری های گوارشی است و برای اسهال نیز نافع است

 

عسل با سیاه دانه

پیامبر (ص) برای درد شکم فرمود : شربتی از عسل بردار و ۳ یا ۵ یا ۷ دانه سیاه دانه در آن بیانداز و بنوش تا به اذن خدا بهبود یابی، او این کار را کرد و بهبود یافت.

پختن گردو با پوست و خوردن مغز آن درد درون را آرام می کند . نسخه سیاه دانه با عسل در اکثر موارد بسیار سریع اثر می کند.

 

برنج

نزد امام صادق (ع) بودم ، ایشان شکم درد سختی داشت ، شامگاهان در حالی که بسیار بر حال ایشان نگران بودم ، از نزد وی رفتم ، فردا روز نزد ایشان بازگشتم و دیدم دردی که داشته ، فرو نشسته است. گفتم : فدایت شوم ! شامگاه دیروز که از تو جدا شدم ، آن چنان بیمار بودی ؟ فرمود : گفتم قدری برنج آوردند، شستند ، خشک کردند و آسیاب کردند . سپس از آن دارویی (سفوفی) ساختم و خوردم و شکمم بند آمد.

 

نان برنج

امام صادق(ع) : به کسی که شکم درد دارد ، نان برنج بدهید ، چرا که هیچ چیز سودمند تر از آن به شکم چنین بیماری در نیامده است. آن معده را پاک می کند و درد را به کلی از بدن بیرون می کشد.

شیر شتر 

شیر شتر درمان اسهال است

 

درمان اسهال در طب اسلامی (تبریزیان)

داروی جامع با آب مورد ، به اندازه ۲ عدد جو از داروی جامع با جوشانده مورد –  مرکب ۱ و ظهیر هم برای اسهال خونی مفید است.

 

درمان اسهال نوزاد

عسل + داروی امام رضا (ع) را در آب مورد پخته ، حل کنند و بنوشد.

 

درمان اسهال خونی

گل ارمنی را تفت دهید و بخورید.

 

درمان اسهال در طب سنتی

مصرف یک قاشق مرباخوری اسپند (جویده نشود) با یک لیوان آب

سنجد یا پودر آن

شاه بلوط روزی دو عدد

پودر هسته انار

دانه اسپند (پودر نشود) +گل پر+سماق

خوردن میوه ازگیل

ترکیب بذر بارهنگ و گل ارمنی مفید است.

 

درمان اسهال و استفراغ با هم

رب انار همراه با مقداری سماق و زیره برای بیماری مفید است.

 

درمان اسهال در بارداری

اگر اسهال با دل‌پیچه شدید و وجود خون در مدفوع همراه نیست؛ دستورات زیر کاربردی است:
کته برنج ایرانی: کته برنج را با شوید خشک دم کنید سپس آن را به همراه ماست چکیده ای که در خانه در پارچه کتانی ریخته‌اید و آبش را گرفته‌اید و اضافه کردن کمی نعنای ساییده و نمک میل کنید. کته غذای مناسبی برای مادر باردار مبتلا به اسهال است. شکم و پشت را گرم نگهدارید. پوره هویج، پوره سیب‌زمینی، دم نوش نعنا و نبات هم در صورت دل‌پیچه و احیاس گرسنگی مناسب هستند. دوغ خانگی نیز در کنار آب انتخاب خوبی است. اگر تب ندارید و خون در مدفوع نیست رعایت غذایی جهت درمان کافی است.

 

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه