درمان رطوبت و خشکی بدن

مراد از زیاد بودن رطوبت بدن ، زیاد شدن آب بدن است، علائم آن زیاد شدن آب دهان است به طوری که موقع خواب آب از دهان می ریزد و یا موقع حرف زدن  آب از دهان می ریزد و یا آب در دهان جمع می شود. زیادی و تکرر ادرار ، تعرق زیاد ، خواب زیاد ، سرد شدن بدن و احساس سنگینی ، از نشانه های رطوبت بدن است.هر که یکی از این نشانه ها را داشته باشد رطوبت بدن دارد.

صفرا چون گرم و خشک است باعث می شود فرد مرتب تشنه شود و در نتیجه زیاد آب بنوشد و رطوبت بدنش زیاد شود.

چون علت رطوبت صفرا و نوشیدن آب است ، درمان ریشه ای رطوبت ، درمان صفرا است و به بیمار باید صفرا بر داد. علت دیگر رطوبت کم کاریه کلیه ویبوست است.

رطوبت زیاد منجر به کم عقلی ، فلج ، دیوانگی و لقوه (کج شدن دهان و چشم ) می شود.

در روایت آمده است :

آب دهان که ار دهان نوزادان می ریزد ، سبب می شود که رطوبت از بدن آنان خارج شود. اگر این رطوبت در بدن باقی بماند ، او را به ابلهی ، جنون ، بی عقلی و بیماری های دیگر مبتلا می کند که انسان را تلف می کند ، مانند فلج و لقوه . خداوند این گونه قرار داد که این رطوبت از دهان بچه در کودکی میریزد و این کار برای کودکان نعمتی است تا در بزرگسالی مبتلا به بیماری نشوند . این نعمت خدا به مردم است که مردم قدر آن را نمی دانند.

بنابراین نباید جلوی گریه بچه را گرفت یا از ریزش آب دهان او ناراحت بود. رطوبت نوزاد از خون است نه صفرا ، زیرا در این دوران از زندگی خون غلبه می کند.

در روایت داریم : بدان رطوبت ، بارکش (حمال ) غذا است. چه بسا مقداری از این رطوبت جریان پیدا می کند از محلی به محل دیگر از محل های مره و در این کار صلاحیت تان است و اگر مره خشک شود انسان هلاک می شود.

بنابراین روایت رطوبت دو فایده دارد : ۱- جا به جایی غذا ۲- جلوگیری از خشک شدن مره . گاهی بیماری و مرگ به علت خشک شدن مره است. درمان خشک شدن مره نوشیدن آب است. برای درمان صفرا می توان آب نوشید.

درمان رطوبت بدن

۱- خوردن خرما ناشتا

در روایت داریم : مردی از رطوبت زیاد به امام کاظم (ع) شکایت کرد. امام به او دستور داد خرمای برنی را ناشتا بخورد و بعد از آن آب ننوشد. او این کار را کرد و رطوبت بدنش رفت و بدنش خشک شد و از این (خشکی زیاد) به امام شکایت کرد و امام دستور داد خرمای برنی بخورد و بعد از آن آب بنوشد. او این کار را کرد و بدنش متعادل شد.

در روایت دیگر داریم : به امام کاظم (ع) نامه نوشتم : بعضی از اصحاب ما از رطوبت زیاد شکایت دارند. امام کاظم (ع) برای او نسخه نوشت : خرمای برنی بخور. فرد دیگری برای امام کاظم (ع) نامه نوشت و از خشکی شکایت می کرد. امام کاظم (ع) برای او نسخه نوشت : خرمای برنی را ناشتا بخور و بعد از آن آب بنوش . او این کار را کرد و چاق شد و رطوبت بر او غلبه کرد وبرای امام این را (ابتلا به رطوبت ) نوشت و امام کاظم (ع) برای او نسخه نوشت : خرمای برنی را ناشتا بخور و بعد از آن آب ننوش. او هم این کار را کرد و بدنش متعادل شذ.

۲- شانه کردن سر

امام باقر (ع) : زیاد شانه کردن ، بلغم را برطرف می کند ، و شانه کردن سر ، رطوبت را ریشه کن می کند.

۳- داروی طریفل

امام صادق (ع) : حضرت موسی (ع) از تری و رطوبت به خداوند شکایت کرد و خداوند به او دستور داد ، هلیله و بلیله و آمله را بگیرد  (آسیاب کند ) و با عسل خمیر درست کند و مصرف کند. سپس امام صادق (ع) فرموند : این همان داروی طریفلاست.

طریفل درمان رماتیسم ، غلبه  بلغم ، غلبه رطوبت ، سکته مغزی ، لقوه ، عدم تمرکز حواس و دیگر بیماری های سخت است.

هرگاه به نوع هلیله اشاره نشود ، مراد از آن هلیله سیاه است.انواع هلیله عبارتند از  : هلیله سیاه ، هلیله زرد ، هلیله کابلی و هلیله برنجی . تمام انواع هلیله در اصل ، یکی هستند ، به هلیله کوچک ، هلیله برنجی می گویند. به هلیله بزرگ تر هلیله سیاه می گویند. وقتی هلیله بزرگ تر شود و رنگ آن زرد گردد ، به آن هلیله زرد می گویند ، وقتی هلیله خیلی بزرگ شدو رسید و قهوه ای رنگ شد ، به آن هلیله کابلی می گویند. هلیله برنجی ، ریز و به اندازه یک دانه برنج است. به آن هلیله چینی هم می گویند . نوع دیگر هلیله سیاه است که پیامبر (ص) در مورد آن فرمود : هلیله سیاه از بهشت آمده است.

در رساله ذهبیه آمده است : هر که می خواهد بلغم او برطرف شود ، هر روز ناشتا یک مثقال (جهار و شش دهم گرم ) طریفل زرد بخورد.

طریفل هم درمان بلغم و هم درمان رطوبت است.

۴- آویشن

در روایت آمده است :

مردی از واسط ( منطقه ای در عراق) به امام کاظم (ع) از رطوبت شکایت کرد. امام کاظم (ع) به او دستور داد که آویشن را آسیاب کند و ناشتا به صورت خشک بخورد.

امام صادق (ع) : ای مفضل ، بدان در گریه کردن بچه چه منفعتی است . بدان که در مغذ بچه ها رطوبتی وجود دارد که اگر در آن بماند ، سبب مشکلات بزرگ و بیماری های سخت مانند کور شدن می شود. گریه کردن رطوبت را از سر کودک خرج می کند و سلامتی در بدن و چشمان را به دنبال دارد

درمان رطوبت و خشکی بدن
۴٫۱ (۸۱٫۳۳%) ۱۵ votes

ارسال دیدگاه

دیدگاه کاربران

 1. admin سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷

  هر روز صبح دوقاشق ناشتا سویق جو و گندم میل کنید ، گوشت رو ورق های کوچک کنید و با شیر بپزید و میل کنید هر هفته 3 نوبت ، حتما شام کامل بخورید ، شیره انگور و ارده و عسل در صبحانه میل کنید بعد از یک ماه در صورت عدم بهبودی به پزشک سنتی مراجعه کنید

 2. فرزانه سه شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

  با سلام.من بعد از زایمان دچار ضعف شدید تو کل بدنم شدم.بعد از گذشت یک سال و نیم هنوز این حالت ادامه داره.از مراجعه به پزشکان متخصص نتیجه ای نگرفتم.خیلی هم مکمل خوردم.ولی تاثیری نداشت.این حالت تو بعضی از خانمهایی که زایمان کردند پیش اومده و اونها هم دلیلش رو نمی دونن.ازتون خواهش می کنم به یک مادر ناتوان کمک کنید.

 3. admin دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷

  هر روز صبح 7 عدد خرما بخورد و بعد از آن آب و مایعات میل نکند ... از سردیجات پرهیز کنید

 4. فا طمه غفاری دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷

  سلام با تشکر فراوا پسر 18سال دارم رطوب بدنش زیادی دارد پشت درد بعد خواب داردیکسال است چیزی سرد نخود مثلا ماست.......

 5. محمود سه شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷

  سلام خسته نباشید من شبها با وجود دمای مناسب اتاق، در خواب عرق شدید میکنم. دلیلش همین رطوبت بالاست یا خیر؟ ممنون

 6. بهرام شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

  من رشته ام صنایع غذایی است،ازروغن های کارخانه ای پرهیزکنید.قندوشکرسفید ام الامراض است

 7. admin سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

  مشکلات دور چشم، عمدتاً علتهای داخلی و سیستمی دارند ، باید کبدتون رو پاکسازی بکنید از سنا مکی استفاده کنید و سعی کنید روزی چند بار دفع داشته باشین ، کاسنی و برگ چغندر مصرف کنید و روغن کارخانه ای مایع و جامد مصرف نکنید ، انشالله مشکلتون حل میشه

 8. کیانوش کاظمی چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۷

  سلام مزاج من بلغمیه و همیشه صبح ها چشمام پف میکنه. هر چقدر هم گرمی بخورم شب بی فایدس. میخواستم ببینم راه حلی برای من هست تشکر