درمان زردی یا یرقان و زردی نوزاد

یرقان چیست ؟

یرقان یا زردی به معنی تغییر رنگ و زرد شدن پوست، صلبیه و غشاهای مخاطی ناشی از بالا رفتن مایه زرد رنگی به نام بیلی روبین خون است.بالا رفتن بیلی روبین اغلب ناشی از بیماری های پیش کبدی ، کبدی مانند هپاتیت و پس کبدی مانند سنگ کیسه صفرا است.

زردی نوزاد که ناشی از بالا رفتن بیلی روبین مستقیم یا غیر مستقیم است که نوع غیرمستقیم می تواند به کرن ایکتروس بیانجامد و لذا خطرناک است. این حالت در اثر شروع نشدن فعالیت آنزیم های موثر بر روی بیلی روبین در هنگام تولد روی می دهد. پس از تولد و با گذشت چند روز این آنزیم ها معمولا فعال شده و حالت یرقان و زردی نوزاد برطرف می شود. شستن بدن نوزاد با عرق کاسنی همراه با آب ولرم نیز در درمان زردی موثر است.راه دیگر آن خواباندن عریان نوزاد در زیر نور مهتابی است به مدت ۲ یا ۳ روز یا بیشتر است که در دستگاهی به نام فتوتراپی نوزاد را می خوابانند.

علائم زردی و یرقان

یرقان پوست و سفیدی چشم را زرد می کند و حتی ادرار را به رنگ چای در می آورد و دلیل آن ریزش بیش از حد این ماده رنگی از خون به داخل ادرار می باشد.

یرقان خودش یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از یک بیماری که ناشی از وجود زرد رنگ صفرا به اسم بیلیروبین در خون است.

علت زردی و یرقان

ماده رنگی زمانی تشکیل می شود که گلبولهای پیر قرمز خون بطور طبیعی شکسته و تجزیه میشوند اما وقتی برخی از بیماری ها ایجاد شوند این ماده رنگی در خون جمع می شود و رنگ پوست را زرد می کند. از علت های احتمالی یرقان می توان به هپاتیت ( التهاب کبد ) انسداد یا ناهنجاری های مجاری صفراوی و انواع مشخصی از کم خونی ها اشاره کرد.

نسخه های درمان زردی

۱- داروی ترکیبی از کنگر خوراکی + گیاه مخلصه + خارمریم  یا قرص گیاهی آترومدبی

۲- جوشانده دو قاشق غذاخوری پوست خیار در یک لیوان آب جوش به مدت ۱۰ دقیقه تا سه روز مصرف شود.

۳- دم کرده ۵ گرم تخم شوید در یک لیوان آب جوش به مدت ۲۰ دقیقه ، روزی سه فنجان به مدت یک هفته میل شود.

۴- دمکرده ۳ گرم تخم کرفس در یک لیوان آب جوش به مدت یک ربع ، روزی سه فنجان به مدت ۱۴ روز مصرف شود.

۵- مصرف ساقه و برگ کرفس در سوپ و خورشت.

۶- مصرف عرق شاه تره نصف لیوان صبح ساعت ۱۰ و نصف دیگر عصر ساعت ۵ بعد از ظهر

۷- عدم مصرف غذاهای گرمی بخش

۸- پنج گرم گل گندم خشک را که به صورت گرد در آورده اید ، در یک قاشق سوپ خوری عسل مخلوط کنید و هر روز یک بار در یک دوره چهار روزه آن را بخورید و به مصرف آن ادامه دهید تا یرقان و زردی شما برطرف شود.

۹- مرکب ۱ و مرکب ۴ طب اسلامی (تبریزیان)

 

 

درمان زردی کودک ، زردی و یرقان نوزاد

۱- حجامت پشت لاله گوش

۲- یک قاشق چای خوری ترنجبین و شیرخشت را در یک استکان آب جوش حل کرده و بعد از صاف کردن در طول روز کم کم به نوزاد خورانده شود.

۳- صد گرم گل بنفشه را در مقداری آب به مدت ۵ دقیقه جوشانده و سپس نوزاد را در داخل آن به مدت یک ربع شستشو دهند تا زردی کودک به طور کلی برطرف شود.( سر را با دست بالا نگه دارید)

۴- مادر نوزاد یک قاشق غذاخوری مغز فلوس را در آب جوش حل کرده و میل کند.

۵- مادر در دوران حاملگی انار بخورد و عرق بید و کاسنی  و سویق مصرف کند تا بچه زردی نگیرد.

 

درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

 

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه