درمان سردرد میگرنی

سردرد انواع و علل مختلف دارد، یکی از انواع سردرد، میگرن است که در روایات به صداع تعبیر می شود. میگرن نوعی سردرد است که با احساس رگ زدن (نبض) همراه است و معمولا در دو طرف سر احساس می شود و ممکن است در کل سر هم باشد.

پرهیزات غذایی میگرن : سرکه ، ترشیجات، بادمجان، سوسیس و کالباس، ادویه جات تند ،گوشت گوساله و گاو ، چای سیاه و سبز ، قهوه و نسکافه ، سرخ کردنی ها ،سیگار ، قلیان و …

راه های پیشگیری از میگرن:

۱- شستن سر با گل ختمی :

خطمی بهترین شوینده برای سر است و فواید زیادی دارد. اگر موها بلند نباشد می توان گل ختمی سفید را آسیاب کرد و سر را با آن شست و روش دیگر اینکه گل ختمی سفید را آسیاب کنند و نیم ساعت الی یک ساعت در آب ولرم یا آب جوش بگذارند سپس صاف کنند و مایع حاصل را مانند شامپو استفاده نمایند.

امام صادق (ع) : شستن سر با گل ختمی ، ایمنی از میگرن و برائت از فقر و برای سر ، پاکیزگی از شوره است.

۲- حمد خدا بعد از شنیدن عطسه

۳- پوشاندن سر هنگام خروج از حمام

امام صادق: هرگاه از حمام خارج می شوی با عمامه خارج شو، چه در زمستان و چه در تابستان ، این ایمنی از میگرن است.

 

درمان میگرن

۱- روغن بنفشه پایه کنجد

چکاندن ۳ قطره در هر سوراخ بینی روغن بنفشه پایه کنجد شب موقع خواب

۲- روغن بنفشه پایه زیتون

مالیدن روغن بنفشه پایه زیتون بر روی ابروها

۳- کاسنی و روغن بنفشه

امام رضا (ع) : کاسنی درمان هزار بیماری است. هسچ بیماری در بنی آدم نیست مگر اینکه کاسنی آن را سرکوب می کند و امام فرمودند که برای یکی از خادمان کاسنی بیاورند ، آن شخص به تب مبتلا می شد. امام امر کرد کاسنی را بکوبند و آن را روی کاغذ قرار دادند و روی کاسنی روغن بنفشه ریختند و آن (کاسنی و روغن بنفشه )  را روی پیشانی او قرار دادند ، سپس امام فرمودند : این تب را برطرف می کند و برای میگرن مفید است و آن را از بین می برد.

۴- نوشیدن آب ولرم

۵- حنا گذاشتن به سر

۶- حجامت سر

۷- آب آسمان

۸- سیاه دانه و درمان میگرن

امام صادق (ع) : در سیاه دانه درمان کل بیماری ها است ، من برای تب و میگرن و ورم چشم و شکم درد و برای کل دردهایی که بر من عارض می شود از آن استفاده می کنم و خداوند مرا درمان می کند.

مقدار مصرف سیاه دانه به تعداد فرد است ، هفت ، نه یا یازده و یا بیست و یک دانه

۹- داروی شافیه ۱۵ ماهه تب اسللمی  (تبریزیان)

نحوه مصرف : نصف عدس از دارو را درو یا سه قطره از روغن حل کرد(جمعا چهار قطره) و در هر سوراخ بینی دو قطره ریخت.

۱۰- دم نوش سنبل الطیب و اسطوخودوس برای میگرن مفید  است.

۱۱- مخلوط کردن چند قطره آب با بادام تلخ کوبیده شده و ماساژ سر با این ضماد گیاهی، قرار دادن برش های نازک لیمو روی پیشانی، ماساژ پیشانی با سرکه و بو کردن ریحان و برگ نعناع انواع سردردهای عصبی و میگرن را تسکین می دهد. ماساژ با روغن زنبق هم در تسکین درد و کاهش مدت آن تأثیر بسزایی دارد و همچنین یک قطره از این روغن را داخل بینی بریزید.

۱۲-  پنج تا ۱۰ گرم ریحان تازه را در یک فنجان آب جوش بریزید تا ۱۵ دقیقه دم بکشد. بعد آن را صاف و با عسل یا شکر شیرین کرده و بعد از غذا یک فنجان از آن را میل کنید. مصرف روزانه این دم نوش تا حد زیادی از بروز سردردهای میگرنی پیشگیری می کند و در صورت بروز هم میزان درد خفیف خواهد بود.

۱۳- خوردن آب برگ چغندر و دم‌ کرده برگ درخت گلابی هم سردرد و میگرن را تسکین می‌ دهد. برای تهیه این دم‌نوش باید ۱۰۰ گرم برگ خشک درخت گلابی را در یک لیتر آب جوش بریزید و ۲۰ دقیقه بگذارید تا کامل دم بکشد. سپس آن را صاف‌کرده و یک گلابی را بدون آنکه پوست بکنید به قطعات نازکی ببرید و داخل آن بریزید و زمانی که درد میگرن‌ تان‌ شروع شد، یک فنجان از آن را میل کنید.

 

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه