درمان سرماخوردگی

در روایت آمده است که سرماخوردگی را درمان نکنید، زیرا ایمنی از بیماری های سخت تر است. در روایات ، از سرماخوردگی به عنوان “سربازان خدا ” یاد شده که از انسان در مقابل بیماری های سخت تر دفاع می کنند.امروزه عامل بسیاری از بیماری ها، درمان سرماخوردگی است.

امام صادق(ع) پس از آن که درمان سرماخوردگی را به یکی از افراد معرفی می کند ، به او توصیه می کند که سرماخوردگی را درمان نکند.

” اگر برایت ممکن است آن را درمان نکن زیرا منافع آن زیاد است.

اگر سرما خوردگی تشدید شد درمانش موارد زیر است.

۱- داروی امام کاظم (ع)

داروی امام کاظم (ع) درمان و پیشگیری از سرما خوردگی است. هر ده روز یکبار از آن استفاده کنند، دیگر سرما نخواهد خورد.بهتر است این دارو در ابتدای بیماری استفاده می شود.کودکان هم با آن درمان می شوند. این دارو از مسطکی ، هلیله سیاه و شکر تشکیل شده است، البته در تابستان باید به جای مسطکی از رازیانه استفاده شود. مسطکی نوعی صمغ و شبیه به کندر است ولی مثل کندر قابل جویدن نیست و خورده می شود. نام دیگر آن “علک رومی” است.منظور از شکر ، شکر سرخ و طبیعی نی شکر است.آنها را نباید خیلی نرم آسیاب کرد. نصف قاشق چای خوری از آن را در گلو می پاشند و دو ساعت چیزی نمی خورند تا در گلو بماند.

این دارو پیشگیری از همه بیماری هاست. در روایت آمده که این دارو در ماه سه بار استفاده شود.

در روایت آمده است :

از امام کاظم (ع) شنیدم زمانی که بیمار شد.طبیبان داروهای مختلفی برای او تجویز کردند. امام کاظم (ع) فرمود: کجا می روید؟ از این دارو که سید داروهاست، استفاده کنید: هلیله ، رازیانه و شکر را در ابتدای تابستان و در هر ماه سه مرتبه ، ابتدای زمستان سه ماه در هر ماه سه مرتبه به جای رازیانه مسطکی جایگیرن کنید، پس تا زمان مرگ مریض نخواهید شد.

۲-سعوط (سیاهدانه + کندش )

در روایت از امام صادق آمده است : به امام صادق (ع) از سرما خوردگی شکایت کردم، امام فرمودند : این کار خداست، سربازی از سربازان خداست.خداوند این سرباز را فرستاده برای ریشه کن کردن یک بیماری در بدنت ، زمانی که این بیماری را ریشه کن کند ، به اندازه یک دانیق (هشت دانه گندم یا جو ) سیاه دانه و نصف دانیق (چهاردانه گندم یا جو) کندش را آسیاب کن و در بینی بریز (به شکل انفیه) ، زیرا سرما خوردگی را برطرف می کند اگر می توانی درمان نکنی ، درمان نکن زیرا در سرماخوردگی منافع زیادی وجود دارد.

“کندش” ریشه گیاهی است که ظاهر آن سیاه و درون آن زرد است. این مقدار از دارو که در روایت معرفی شده ، برای مصرف یک نفر است و باید کامل مصرف شود و می توان در دو یا سه نوبت استفاده کرد. نباید آن را بیشتر از مقدار مورد نیاز درست کرد، زیرا سیاه دانه اگر آسیاب شود و بماند سمی می شود.

۳- گذاشتن پنبه آغشته به روغن بنفشه در مقعد

امام صادق (ع)  فرمود :

موقع خواب ، روغن بنفشه را در پنبه قرار بده و در مقعد بگذار بخواست خدا برای سرما خوردگی مفید است.

روغن بنفشه باید از روغن کنجد یا زیتون درست شود بهترین گل بنفشه ، گل بنفشه خراسانی است.

بنفشه چون کمیاب است، پنیرک را به جای آن می فروشند که شبیه بنفشه است ولی خواص آن را ندارد. بنفشه مازندران چون نور آفتاب کمتر به آن می رسد رنگش سفید است و خواص کمتری هم دارد. روغن بنفشه هنگام تولید نباید در در معرض گرما یا نور مستقیم خورشید قرار بگیرد.

پیامبر (ص) فرمود : بر شما باد روغن بنقشه ، زیرا برتری روغن بنفشه بر دیگر روغن ها مانند برتری من بر دیگر مردم است.

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه