درمان سرگیجه و علل آن

سرگیجه دورانی یا واقعی (vertigo) حالی است که فرد احساس می کند محیط اطرافش به دور سرش در حرکت یا چرخش است و یا اینکه محیط اطراف ثابت است اما خودش در حال حرکت یا چرخش است. همین احساس حرکت یا چرخش است که سرگیجه واقعی را از سایر انواع (dizziness) “گیجی یا سبکی سر” متفاوت می کند. در سبکی سر بیمار احساس عدم تعادل می کند اما احساس حرکت وجود ندارد. بیمار می گوید سرم گیج رفت و یا چشمهایم سیاهی رفت…

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم شایعترین شکل سرگیجه است. در این حالت با حرکت ناگهانی در یک جهت خاص بیمار دچار سرگیجه شدیدی می شود که چندین ثانیه طول می کشد و با بی حرکت ماندن بیمار مشکل در مدت کوتاهی برطرف می شود. علت این سرگیجه کنده شدن کریستال هایی است که به طور طبیعی در گوش داخلی ما وجود دارد. این کریستالهایی است که به طور طبیعی در گوش داخلی ما وجود دارد. این کریستالها ممکن است بدلیل ضربه به سر و یا بطور خودبه خود از محل خود کنده شوند و در مایعی که گوش داخلی را پرکرده است شناور شوند. شناور شدن آنها باعث سرگیجه می شود.

این ذرات شناور در حین گردش خود به طور تصادفی و به تدریج به محلی که کنده شده اند می چسبند و در نتیجه علائم بیمار به تدریج بهتر می شود تا اینکه تمام این ذرات به جای خود بچسبند و علائم کاملا بهبود یابند. اما باید توجه داشت چسبیدن آنها در جای خود به سفتی و محکمی حالت اولیه خود نیست لذا با ضربات و حرکات فیزیکی نه چندان شدید باز هم این ذرات ممکن است کنده شوند و مجددا بیمار دچار سرگیجه شود.برای پیشگیری از عود سرگیجه مبتلایان به سر گیجه باید از حرکات فیزیکی شاید اجتناب نمایند.

درمان سرگیجه در طب اسلامی و سنتی

اگر ناشی از اختلالات مایعات گوش است روغن سداب در گوش بریزند (سه شب).

اگر ناشی از کم خونی است روش های برطرف کردن کم خونی (از اینجا بخوانید) را انجام دهند.

اگر ناشی از فشار خون است حجامت کنید.

چکاندن سه قطره در هر سوراخ بینی روغن بنفشه پایه کنجد نیز می توانید مفید باشد.

اگر ناشی از سینوزیت است بخور کردن پونه و اوکالیپتوس و مالیدن کاسنی پودر شده با روغن بنفشه پایه زیتون به پیشانی

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه