درمان سو هاضمه و ضعف معده

برای درمان ضعف معده موارد ذکر شده را رعایت کنید :

آویشن با سیاه دانه

پیامبر وقتی غذای سنگین میل می کردند آسیاب و سیاه دانه را آسیاب کرده آرد آنرا با نمک نیم کوفته همراه می کرد و غذای خویش را بدان آغاز می کردو می فرمود : چون این دارو را بخورم ، باکی از این ندارم که چه چیزی خورده باشم. این دارو معده را تقویت می کند ، بلغم را از میان برمی دارد و مایه ایمنی از کژی دهان است.

ترکیب زنیان و گردو

امام صادق (ع) : زنیان و گردو (ترکیب مساوی) بواسیر را می سوزانند ، باد را دور می کند ، رنگ پوست را زیبا می کند ، معده را مقاومت می دهند و کلیه ها را گرم می کنند.

ترکیب آویشن و نمک دریا

امام صادق (ع) : چون در بر هم قرار گیرند بادها را از دل بیرون می رانند، انسداد ها را می گشایند ، بلغم را می سوزانند ، آب منی را زیاد می گردانند ، بوی دهان را خوش میسازد ، معده را نرمی می دهند و بوهای بد را از دهان می برد و باعث تقویت نعوظ می شود.

گلابی

امام صادق (ع) : گلابی معده را می پالاید و تقویت می کند و با به ، همگون است. خوردنش روی غذا سودمند تر است از ناشتا خوردن . هرکس هم که احساس سنگینی می کند ، از آن بر روی غذا بخورد

آویشن

امام کاظم (ع) : داروی امیرمومنان (ع) آویشن بود. او می فرمود آویشن برای معده پرزی همانند پرز پارچه های مخمل می شود.

سویق عدس

امام صادق (ع) : سویق عدس ، تشنگی را از میان می برد، معده را تقویت می کند درمان هفتاد درد در آن است. صفرا را خاموش می کند و درون را سردی می بخشد.

ایشان ، چون سفر می کرد ، از این سویق جدایی نداشت و چون در کسی از خدمت گزارانش خون به جوش می آمد ، به وی می فرمود: از سویق عدس بخور ، چرا که جوش آمدگی خون را فرو می نشاند و حرارت را خاموش می کند.

انار با پیه آن

حارث بن مغیره می گوید :از سنگینی معده و نامرتبی گوارش خود به امام صادق(ع) شکایت کردم. ایشان فرمودند : این انار شیرین را با پرده های میان دانه های آن بخور که معده را کاملا پاکسازی می کند و نامیزانی گوارش را سامان می بخشد و غذا را هضم می کند و دل تسبیح خداوند می گوید.

در مان در طب اسلامی از معده و گوارش آغاز می شود و بدون اصلاح مشکلات گوارش ، درمان کامل حاصل نخواهد شد ، هضم و گوارش صحیح از مهمترین عوامل سلامتی دستگاه گوارش است.

ترب

امام صادق (ع) : ریشه ترب بلغم را از میان می برد ، قسمت میانی اش ، گوارش می دهد و برگش ادرار را به طور کامل به جریان می اندازد.

بسم الله قبل از غذا

دراز کشیدن بعد از غذا (نیم خیز) (خوابیدن ممنوع)

آب وسط غذا ممنوع

آب خوردن بعد از خوردن گوشت ممنوع

ریحان کوهی

کم خوردن تخم مرغ

خوردن پنیر با گردو در شام

کاهو باعث هضم غذا می شود

درمان ضعف معده در طب اسلامی

مرکب ۲

چای زنجفیل ( بهترین درمان معده درد و تقویت معده )

آب گرم ولرم شده

نسخه  سنتی برای درمان ضعف معده:

جعفری را در عرق یونجه یا عرق بهار نارنج شب تا صبح بخیسانید. این مخلوط میل کنید.

همراه غذا انار بخورند ولی هسته اش را نخورند.

 

سوء هاضمه و ضعف معده

سوء هاضمه و ضعف معده

درمان سو هاضمه و ضعف معده
امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه