درمان شقاق مقعد

شقاق مقعدی به زبان فارسی و به عربی ناسور و به انگلیسی فیشر گفته می شود.در ناحیه آنودرم (پوشش سلولی مقعد) است. این زخم خطی، بصورت طولی در فاصله خط دندانه ای و پوست قرار دارد و چون این ناحیه گیرنده های حسی بسیار زیادی دارد،یک وضعیت فوق العاده دردناک ایجاد می کند.

علت ایجاد  شقاق، ترومای ناشی از عبور مدفوع سفت و یا اسهال طولانی می باشد. همچنین مواردی مانند زایمان ، سابقه جراحی مقعد و مصرف نابجای ملین ها نیز جزء علل این بیماری ذکر شده اند.

علائم بیماری شقاق مقعدی

علامت شاخص شقاق مقعد ، درد شدید و خونریزی موقع اجابت مزاج است. خونریزی معمولا روشن بوده و بصورت رگه ای روی مدفوع دیده می شود. گاهی بیمار تا ساعت ها بعد از اجابت مزاج از درد و اسپاسم مقعد رنج می برد. درمعاینه فیزیکی با کنار زدن دو طرف باسن ممکن است ، شقاق دیده شود اما اگر دیده نشد ، دلیل عدم وجود این بیماری نمی باشد. معمولا درد بیمار ، آنقدر شدید است که امکان معاینه انگشتی رکتوم و یا رکتوسکوپی وجود ندارد. در صورتیکی شکی در مورد تشخیص وجود دارد و یا احتمال بیماری های دیگر مانند آبسه پری آنال وجود دارد باید بیشتر بررسی شود.

شقاق حاد خود را به صورت یک زخم خطی نشان می دهد.اما شقاق مزمن زخم وسیعتری است که لبه های برجسته دارد و فیبرهای سفید عضله اسفنکتر داخلی در کف آن دیده می شود. اغلب در سمت خارجی این زخم یک منگوله پوستی و در سمت داخلی آن یک پاپیلای مقعدی هیپرتروفیه یا زائده نگهبان دیده می شود.

درمان شقاق مقعدی در طب جدید

جهت درمان باید سیکل درد ، اسپاسم و ایسکمی شکسته شود. اولین قدم درمانی تجویز ملین ها یی است که مدفوع را حجیم و شل می کند و همراه با آن نشستن در لگن آبگرم را توصیه می کنیم. در این مراحله تجویز پماد آنتی هموروئید (حاوی مواد بیحس کننده ، کورتون و نرم کننده ) و یا ژل لیدوکائین می تواند کمک کننده باشد.

 

درمان شقاق مقعدی در طب سنتی

۱- استفاده از پودر سعد مقعد بعد از دستشویی مقعد را بشویند.

۲- هر روز میل شود: آب کدو مخلوط با شکر زرد خوزستان

۳- محل شقاق با مخلوطی از یک عدد زرده تخم مرغ+یک قاشق غذاخوری عسل + یک قاشق غذاخوری روغن کرچک بعد از هر بار دفع اطراف و داخل مقعد با انگشتان چرب شود.

۴- ضماد پودر زردچوبه خالص روی محل گذاشته با پارچه نخی روی آنرا ببندید و بگذارید تا صبح باشد.

۵- داروی بواسیر و شقاق طب اسلامی :

موم عسل + روغن ریشه زنبق (ریشه ایرسا) + لبنا عسل مایع + سماق +بذر کتان

درمان شقاق و بواسیر

درمان شقاق و بواسیر

درمان شقاق مقعد
امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه