درمان مارگزیدگی و عقرب گزیدگی

درمان های توصیه شده در طب اسلامی برای درمان مارگزیدگی و عقرب گزیدگی در زیر بیان شده است.

۱-مکیدن محل نیش

مقداری روغن زیتون در دهان بریزید و محل نیش را محکم بمکید.

۲-ریختن نمک دریا روی محل نیش

در روایت آمده که برای درمان عقرب گزیدگی، نمک را روی محل زخم بریزید. و نمک بهتر از تریاق است. تریاق داروی گزش حشرات هفت گانه (حشراتی که زهر دارند ) است. پس می توان نتیجه گرفت که نمک برای همه گزیدگی ها موثر است. نمک در درمان گزیدگی زنبور تجربه شده و بسیار موثر است. منظور از نمک ، نمک دریاست ، نه نمک های رایج.

امام صادق (ع) :

عقرب ، پیامبر (ص) را نیش زد آن حضرت آن را گرفت انداخت. و فرمود : خذدا تو را لعنت کند. مومن و کافر از گزش او در امان نیست. پیامبر (ص) نمک را روی محل گزیدگی قرار داد و با انگشت شست آن را مالید تا حل شد و فرمود : اگر مردم بدانند در نمک  چه خصوصیتی است دیگر نیازمند تریاق نخواهند بود.

۳-مالیدن آب نمک روی محل نیش

در روایت آمده است :

پیامبر (ص) در حال خواندن نماز بود که عقرب او را نیش زد.پیامبر فرمود : خدا عقرب را لعنت کند که از نمازگزار هم نمی گذرد. سپس پیامبر(ص) سوره حمد ، فلق و ناس را بر آب خواند جرعه ای از آب خورد. سپس نمک را در آب حل کرد و سپس روی محل زخم مالید و دردش آرام شد.

 

۴- جامع امام رضا (ع) + یک لیوان آبغوزه

داروی جامع امام رضا(ع) درمان همه مسمومیت هاست و تجربه شده در درمان زهر مفید بوده است. داروی جامع امام رضا (ع) مرکب پنج از داروهای طب اسلامی بیشتر بیماری ها را درمان می کند.

عبدالله بن عباس می گوید :

عقرب مرا گزید. احساس کردم که نیشش به شکم رسید.من و پدرم نزد امام هادی (ع) رفتیم و پدرم عرض کرد : عقرب پسرم را گزید. می ترسم پسرم بمیرد. امام هادی (ع) فرمود : به او داروی جامع بده که داروی امام رضا (ع) است. عرض کردم : این دارو چیست ؟ امام پاسخ داد : داروی معروفی است.سنبل الطیب،زعفران،هل درشت،عاقرقرحا،خربق سفید ،بنگ (حشیش) و فلفل سفید به اندازه مساوی و ابرفیون (فرفیون) به اندازه دو برابر فراهم کن. سپس مواد را خیلی نرم بکوبید و بایک حریره (گاز استریل) الک کنید. سپس آن را با عسلی که کف آن گرفته شده است ، خمیر کنید و برای مارگزیدگی و عقرب گزیدگی به اندازه یک دانه جو با آبغوزه بنوشید، خوب می شوید.

خربق سفید ، بنگ و ابرفیون چون زهر هستند باید با عسل مخلوط شوند.

برای مصرف این دارو می توان آنرا در یک لیوان آب انغوزه حل کرد یا دارو را در دهان گذاشت و با آب انغوزه خورد.

۵- حجامت محل زخم

۶- پانسمان محل زخم با چیزهای گرم مثل خاکستر برگ زیتون

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه