درمان پوکی استخوان

در روایات برای درمان پوکی استخوان و تقویت استخوان مواردی ذکر شده که باعث رشد استخوان می شود.

۱- سویق بهترین درمان پوکی استخوان

امام صادق (ع) : سویق باعث رویش گوشت و تقویت استخوان می شود.

هنگامی که فقط کلمه ذکر شود منظور سویق گندم و جو است، زیرا برای انواع دیگر آن قید نیز ذکر می شود. یکی از علل شیوع مشکلات استخوانی و ضعف ، غفلت مردم از سویق است. در روایات استفاده از سویق بسیار سفارش شده است. در روایت آمده است :

سویق به سفارش وحی درست شده است.

سویق به دو روش ساخته می شود. در روش شیعیان ابتدا سبوس گندم و جو را جدا کرده و جداگانه آرد می کنیم. سپس به نسبت مساوی (وزن) آرد گندم و جو را با آرد سبوس گندم و جو مخلوط کرده و آرام آرام حرارت می دهیم تا آماده شود، ولی اهل سنت گندم و جو را ابتدا تفت می دهند و سپس آرد می کنند.از آنجا که سبوس کمتر به حرارت نیاز دارد و سریع می سوزد بهتر است جدا تفت داده شود. نکته دیگر اینکه سبوس از مواد سلولزی است که جذب بدن نمی شود و شاید آرد کردن و تفت دادن آن باعث شود که بدن بتواند از آن استفاده کند. مقدار مصرف دو یا سه قاشق صبح ناشتا است.

امام صادق (ع) :

سویق آغشته به روغن زیتون ، گوشت را می رویاند و استخوان را تقویت می کند ، و پوست را نازک می کند و عمل همبستر شدن را زیاد می کند.

آنچه در روایت آمده استفاده از سویق همراه روغن زیتون است نه اینکه با هم تفت داده شود.

امام صادق (ع) درباره کودکان فرمود :

به او (کودک) سویق با شکر بده ، زیرا گوشت را می رویاند و استخوان را تقویت می کند.

البته فقط در مورد کودکان سویق با شکر خوب است و برای مردان خوب نیست ، زیرا سرد است و عمل جماع را کم می کند ، به همین علت امام رضا (ع) از طوس به مدینه پیغام فرستادند که به امام جواد (ع) سویق با شکر ندهید ، چون برای مردان خوب نیست.

در روایتی از شخصی به نام خضر آمده است :

نزد امام صادق (ع) بودم ، مردی از اصحاب ما نزد امام آمد و عرض کرد : فرزندان ما وقتی متولد می شوند نقص و ضعف دارند ، امام فرمودند : چرا سویق استفاده نمی کنید ، زیرا استخوان را تقویت می کند و گوشت می رویاند.

در روایت دیگری آمده است :

امام به مادری فرمودند : چرا فرزندت این قدر لاغر و ضعیف است ، زن جواب داد او معلول است ، امام فرمودند :  به او سویق بده ، زیرا سویق گوشت را می رویاند و استخوان را تقویت می کند.

نکته مهمی که در این روایت اشاره شده است این است که پدر و مادر باید سویق بخورند تا بچه ها معلول و ضعیف نباشند. والدین حداقل دو هفته قبل از انعقاد نطفه سویق بخورند و مادر دو هفته تا یک ماه بعد از انعقاد نطفه سویق بخورد. همچنین می توان از روز اول همراه شیر به بچه نیز داد.

به افرادی که چاق هستند یا دیابت دارند سویق جو و به افراد لاغر سویق گندم می دهیم ، سویق جو قوی می کند و سویق گندم چاق می کند . هر دو با هم قوی و چاق می کند.

امام صادق (ع) فرمود :

به فرزندانتان در کوچکی سویق بدهید ، زیرا گوشت را می رویاند و استخوان را تقویت می کند.

با توجه به این روایت ، توصیه پزشکان در مورد اینکه تا شش ماه نباید چیزی به غیر از شیر به بچه داد خدشه دار می شود، البته باید مقدار کمی سویق به بچه داد و احتیاط لازم را به عمل آورد.

۲- درمان پوکی استخوان با شیر

۳- درمان پوکی استخوان گوشت

پیامبر (ص) : گوشت و شیر ، گوشت را می رویانند و استخوان را تقویت می کنند.

۴- درمان پوکی استخوان انجیر

امام رضا (ع) : انجیر بوی بد بدن و دهان را برطرف و استخوان را تقویت می کند و سبب رویش مو می شود و بیماری ها را رفع می سازد تا جایی که نیاز به دارو نداشته باشید.

۵- درمان پوکی استخوان برگ چغندر

امام رضا (ع) : بر شما باد برگ چغندر ، زیرا بر کنار رود بهشت می روید و در آن درمان بیماری ها است و استخوان را درشت می کندو گوشت را می رویاند.

۶- درمان پوکی استخوان با هسته سنجد آسیاب شده

امام صادق (ع) : گوشت سنجد ، گوشت را ، استخوانش (هسته اش ) ، استخوان را و پوستش پوست را می رویاند

اگر کل سنجد را پودر کنند باعث چاقی می شود و اگر بخواهند مخصوص استخوان استفاده کنند باید پودر هسته آن را مصرف کنند، همچنین مصرف آن با شیر بسیار خوب است.

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه