روغن بنفشه و طرز تهیه آن

در این مطلب به خواص روغن بنفشه و نیز طرز تهیه آن می پردازییم

پیامبر (ص) هرگاه به سردرد مبتلا می شدند ، روغن جلجلان(روغن کنجد) در بینی می ریختند .

سعوط یعنی ریختن دارو در بینی که یک روش درمانی در طب اسلامی است و در مکاتب طبی دیگر کمتر دیده می شود.

ار آنجا که روغن کنجد و روغن بنفشه داروی سردرد هستند، اگر روغن بنفشه پایه کنجد باشد از دو نظر برای درمان سردرد مفید خواهد بود. زمان رویش گل بنفشه روزهای پایانی زمستان و اول بهار است و بیشتر در شمال و خراسان می روید. بهترین بنفشه از خراسان است.

امام صادق (ع) :

چیزی محبوب تر از بنفشه از ناحیه شما (خراسان) به ما نرسیده است.

پیامبر (ص) :

برشما باد روغن بنفشه ، زیرا برتری روغن بنفشه بر دیگر روغن ها مانند برتری من بر دیگر مردم است.

روش درست کردن روغن بنفشه :

برای تهیه روغن بنفشه ، بنفشه را در ظرفی شیشه ای قرار دهید و روی آن روغن کنجد بریزید تا جایی که روی گل ها برسد ، یک ماه آن را بگذارید،می توان آن را پشت شیشه در معرض نور (غیرمستقیم) آفتاب قرار داد و هرچند روز آن را تکان داد تا مواد آن خوب جابه جا شود ،پس از یک ماه می توان روغن را صاف کرد و اگر بخواهیم روغن بهتری داشته باشیم باید دوباره در آن گل بریزیم و یک ماه بگذاریم و اگر ده ماه این کار را انجام دهیم ، روغن بنفشه به دست آمده در درمان انواع بیماری ها بسیار عالی و موثر است.بهتر است در تهیه روغن بنفشه از گل نیمه خشک و بدون ساقه استفاده شود اثرش بیشتر است ، زیرا اگر تر باشد کپک می زند و اگر خشک باشد مواد آن دیر جذب می شود. دقت شود که نباید از آتش (حرارت) و نور مستقیم آفتاب استفاده کرد.همچنین اگر گل را نیم کوب کنند بهتر است و حجم آن کم می شود ، اگر هر ماه گل ها عوض شود تا ده ماه این روغن بنفشه واقعا معجزه خواهد کرد.

روغن بنفشه فواید زیادی دارد : جلوگیری از ریزش مو ، سفید کردن پوست صورت ، برطرف کردن کک و مک صورت ، نرم کردن مو ، اگر در بینی ریخته شود سبب ترمیم و تقویت مغز می شود ، باعث زیادی عقل و قدرت درک می شود و برای سینوزیت ، میگرن ، سردرد بهترین درمان است.

 

اگر به جای روغن کنجد در تهیه روغن بنفشه از روغن زیتون استفاده شود :

موارد مصرف:

– افزایش رشد مو

– جلوگیری از سفیدی مو

– درمان ریزش مو

– درمان برخی از بیماری های پوستی

طرز مصرف:

برای بیماری های پوستی پوست را با روغن آغشته کنید و برای مو [مردان هفته ای ۳ بار] و [بانوان و آقایونی که مو ندارند هر روز مو را با انگشتان روغنی آغشته ماساژ دهند].

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه