مسکن ها و درمان های عمومی طب اسلامی

بسیاری از داروها فقط تسکین دهنده اند و علائم و عوارض بیماری را کاهش می دهند.علت استفاده از این داروها ، نشناختن ریشه بیماری و طبایع چهارگانه است.در طب اسلامی ، تسکین دهنده های عمومی عبارتند از :

۱- درمان با قرآن   ۲- درمان با دعا   ۳-درمان با اعوذه   ۴- درمان با غذا

از نظر روایات ، بهتر است انسان از داروهای مسکن استفاده نکند.

درمان با قرآن

۱- درمان با خواندن سوره حمد در گریبان

امام صادق (ع) : هر که به دردی مبتلا گردد، در پیراهن خود ، ۷ بار سوره حمد را بخواند .اگر درمان نشد، ۷۰ بار آن را بخواند من ضمانت می کنم که درمان شود.

در روایت دیگری سوره حمد ۷۰ بار بر دردی خوانده نمی شود، مگر این که آن درد به اذن خدا تسکین می یابد. اگر میخواهید، تجربه کنید،ولی شک نکنید.

در روایت دیگر : هرکه سوره حمد و توحید او را درمان نکند ، چیز دیگری نمی تواند او را درمان کند.همه بیماری ها با این سوره درمان می شود.

 

۲- درمان با اعوذه

اگر دعا با کلمه “اعوذ” همراه باشد، به آن “عوذه” می گویند. اگر دعا با کلمه “ارقی” همراه باشد، به آن “رقیه” می گویند. اگر دعا یا کلمه “انشر” همراه باشد، به آن “نشره” می گویند. بسیاری از عوذه ها در کتاب های معتبر ، مانند کافی و طب الائمه آمده است.

 

عوذه عمومی :

خالد العبسی می گوید: امام رضا (ع) این عوذه را به من یاد داد و فرمود : این را به برادران مومن خود هم یاد بده ، برای همه دردها مفید است :

اُعِيذُ نَفْسِي بِرَبِّ الْأَرْضِ وَ رَبِّ السَّمَاءِ أُعِيذُ نَفْسِي بِالَّذِي لَا يَضُرُّ مَعَ اسْمِهِ دَاءٌ أُعِيذُ نَفْسِي بِالَّذِي اسْمُهُ بَرَكَةٌ وَ شِفَاءٌ

 

عوذه دیگر:

حارث الامور می گوید : از دردی که در بدن داشتم به امیرالمومنین (ع) شکایت کردم . حضرت فرمود : هر که از درد شکایت می کند بگوید :

بسم الله و بالله ، و صلی الله علی رسول الله و آله ، أعوذ بعزة الله وقدرته علی ما یشاء من شر ما أجد

 

عوذه امام صادق :

عزمت علیک یا ریح و یا وجع کائن ما کنت بالعزیمه التی عزم بها علی بن ابی طالب امیر المومنین علیه السلام رسول الله (ص) علی جن وادی الصبره ، فاجابوا ، و اطاعوا، لمّا اجبت و اطعت و خرجت عن ابنی فلان ابن ابنتی فلانه الساعه الساعه

 

عوذه دیگر از امام صادق :

بسم الله و بالله ، محمد رسول الله ، اعوذ بعزه الله و اعوذ بقدره الله علی ما یشاء من شرّ ما اجد

 

عوذه دیگر از امام صادق :

هنگامی که می خواهی عوذه بخوانی ، دو دستت را باز کن و بر آن سه مرتبه سوره حمد و توحید بخوان، و سپس دستت را بر مکانی دیگر قرار بده ودستانت را ببند و سه مرتبه سوره حمد و ناس را بخوان ، و دستانت را بر روی درد قرار بدهید.

عوذه دیگر :

پیامبر فرمودند : دستت را روی موضع درد قرار بده هفت مرتبه بگو :

أَيُّهَا اَلْوَجَعُ اُسْكُنْ بِسَكِينَةِ اَللَّهِ وَ قِرْ بِوَقَارِ اَللَّهِ وَ اِنْحَجِزْ بِحَاجِزِ اَللَّهِ وَ اِهْدَأْ بِهَدْءِ اَللَّهِ أُعِيذُكَ أَيُّهَا اَلْإِنْسَانُ بِمَا أَعَاذَ اَللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِهِ عَرْشَهُ وَ مَلاَئِكَتَهُ يَوْمَ اَلرَّجْفَةِ وَ اَلزَّلاَزِلِ‏

 

درمان با دعا

امام صادق (ع) : دستت را بر موضع درد قرار بده و ۳ مرتبه بگو :

اَللَّهُ اَللَّهُ رَبِّي حَقّاً لاَ أُشْرِكُ بِهِ شَيْئاً اَللَّهُمَّ أَنْتَ لَهَا وَ لِكُلِّ عَظِيمَةٍ فَفَرِّجْهَا عَنِّي

دستت را بر موضع درد قرار بده و ۳ مرتبه بگو :

اللهم انی اسالک بحق القرآن العظیم ، الذی نزل به الروح الامین و هو عندک فی ام الکتاب علی حکیم، ان تشفینی بشفائک و تداوینی بدوائک و تعافینی

قرار دادد دست بر محل سجدخ و خواندن این دعا :

بسم الله محمد رسول الله (ص) اشفنی یا شافی ، لا شفاء الّا شفاوک ،شفاء لا یغادر سقماً، شفاء من کل داء و سقم.

 

۲- آب باران

۳- تربت امام حسین (ع)

۴- آب – عسل – شیر

۵- شکر نیشکر

۶- همبستر شدن

۷- زدن موهای زائد با نوره

۸- گرفتن ناخن

۹- تراشیدن سر

امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه