پیشگیری از بیماری ها و درد چشم

بیماری های چشم شامل درد ، ورم ملتحمه (رمد) ، آب مروارید ، آب سیاه ، رطوبت و اشک ، چرک ، سرخی ، چرک و ضعف بینایی می باشد. قبل از بررسی درمان هر یک از بیماری های چشم نکات عمومی برای پیشگیری از بیماری های چشم بیان می شود.

۱- گرفتن ناخن ها در پنجشنبه و شنبه

پیامبر (ص) فرمود :

کسی که ناخن هایش را در روز شنبه و پنجشنبه می گیرد و سبیل خود را کوتاه می کند ، از دندان درد و چشم درد معاف می شود.

در روایت دیگری آمده است : امام کاظم (ع) مرا دید و من از چشم درد شکایت کردم ، امام فرمودمد : آیا به شما چیزی نشان بدهم که اگر انجام دهی به چشم درد مبتلا نشوی ؟ گفتم بله ، امام فرمودند : ناخن هایت را هر پنجشنبه بگیر ، من هم همین کار را کردم و دیگر مبتلا به چشم درد نشدم.

پیامبر فرمودند : کسی که می خواهد از فقر ، چشم درد و پیسی و جنون ایمن شود ، ناخن هایش را پنجشنبه بعد از عصر بگیرد و از انگشت کوچک دست چپ شروع کند.

۲- ریختن آب آسمان در چشم

در روایت آمده است :

اگر شخص مبتلا به چشم درد از آب باران در چشم خود بریزد و از آن آب بنوشد و چشمانش را با آن بشوید ، چشم دردش خوب می شود ، به اذن خدای متعال

 

۳- داروی شافیه طب اسلامی شانزده ماهه

در روایت آمده است :

برای فلج مفید است ، چه جدید و چه قدیمی … و برای چشم درد هم مفید است. اگر داروی شافیه شانزده ماهه شود، برای کوری نیز مفید است ، ولی برای چشم درد و فلج کافی است حداقل یک ماه گذشته باشد.

 

۴- ریختن آب مرزنجوش در چشم

پیامبر (ص) فرمود :

بهترین گیاه مرزنجوش است ، زیر ساقه عرش روییده است و آب مرزنجوش درمان چشم است.

برای تمام بیماری های چشم مفید است و چشم درد هم جز این بیماری ها است. مقدار مصرف آن می تواند چند قطره مثلا یک تا سه قطره باشد.

 

۵- سرمه کافوری (صبر زرد + کافور + مرمکی )

این سرمه در چند روایت و از چند طریق وارد شده و بعضی صحیح السند است.

در روایت آمده است : مردی بر امام صادق (ع) وارد شده و از چشم درد شکایت داشت ، امام (ع) فرمودند : چرا از این سه چیز استفاده نمی کنی ، از صبر ، کافور و مرمکی مرد این کار را کرد و بیماری چشمش برطرف شد.

صبر زرد : شیره یا ژل گیاه آلوئورا است . آن را روی آتش می گذارند تا خشک شود ، در این حالت سیاه رنگ می شود و ذرت زرد رنگی روی آن باقی می ماند .

 

۶- خواندن آیه الکرسی با نیت درمان چشم درد و خواندن مداوم آیه ” فجعلناه سمیعا بصیرا “

 

۷- سرمه کشیدن با آب قارچ سیاه (دنبالان – کماه)

کماه نوعی قارچ شبیه سیب زمینی است که در مناطق خاصی در فصل بهار می روید و مانند گوشت است.

روایات زیادی در مورد کماه آمده است و برای بیماری های چشم نسبت به آن تاکید فراوان شده است.

پیامبر (ص) : کماه از من است و من از بهشت است و آب آن درمان چشم است.

برای استفاده از کماه باید آن را فشار داد و آبش را گرفت و با ان آب سرمه کشید، نکته دیگر چون کماه در خاک رشد می کند باید به درستی تمیز و استریل شود.

 

پیشگیری از بیماری ها و درد چشم
امتیاز خود را ثبت کنید

ارسال دیدگاه